Interiéry

Kde začať? Ako ich dokončiť a pritom sa nezblázniť?

Renovačný špeciál

Záhrady

Sú druhou polovicou úspechu pri renovácii pôvodných autentických domov

Ako vznikajú v Nebi

Udržateľnosť

90% nábytku a stavieb sme zachránili, ručne obnovili

Dá sa to!

Banská Štiavnica

Najvýnimočnejšie mesto na Slovensku

Treba vedieť

Komunita

Sme len takí silní ako komunita okolo nás...

Brigáda

Pôvodné domy má význam zachrániť

Na začiatku nás všetci od renovácie polorozpadnutých ruín odhovárali: "Nikdy sa vám to nemôže podariť, je to v katastrofálnom stave...", "Ste blázni - bez prístupovej cesty, bez sietí...", "Staré zostane vždy staré...", "Neoplatí sa to...". Dá sa to! Sme radi, že sme to nevzdali. Vďaka tomu sme zistili, ako veľmi vás môže napĺňať, keď za vami zostáva výsledok určitej spoločenskej hodnoty. Energiu takýchto domov je nemožné v krátkom čase vytvoriť. Dá sa iba zachrániť... Nám sa podarilo sa o ňu aj podeliť...

Biela v Nebi

Pôvodný stav

Táto chalupa nemala okrem dvoch pôvodných okienok v najstaršej časti domu vôbec nič pre štiavnickú architektúru príznačné. Dekády pokusov o renováciu z nej urobili zlepenca, ktorý mal na 60m2 plochy 5 miestností, kadú v inej výške s pokusom prepojiť objekt o skalu, v ktorej je vsadená.

Najväčšia hodnota

Biela je špecifická tým, ako sa nám ju porarilo prepojiť s jej bezprostredným okolím. Najvýznamnejšie "architektonické" prvky sú skalný masív a zelená húština, ktoré ju obopínajú.

Začiatok rekonštrukcie 2019
Koniec rekonštrukcie 2020

Modrá v Nebi

Pôvodný stav

Modrá je jediná zo všetkých 4 chalúp, ktorú sme kúpili čiastočne zrekonštruovanú. Na začiatku to veľmi pomohlo, ale časom je to komplikácia, keď sa niektoré prvky musia prerobiť...

Najväčšia hodnota

Spomedzi ostatných je na Modrej zachovalých najviac pôvodných prvkov, ktoré si tu s rešpektom ofukujeme. Vďaka tomu má neopakovateľné čaro. V kombinácii s rozsiahlou záhradou a slnkom celý deň je klenotom.

Začiatok rekonštrukcie 2011
Koniec rekonštrukcie 2015

Oranžová v Nebi

Pôvodný stav

Dva roky sme prerábali Zelenú, ktorá je 50m vzdušnou čiarou od Oranžovej a vôbec sme o nej nevedeli. Chalupa bola pôvodne po strechu zasypaná hlinou, v ktorej rástli mohutné nálety. Vlhkosť a poškodené múry boli automatickou súčasťou.

Najväčšia hodnota

Keď vchádzate do nej, ocitnete sa rovno v srdci domu. Ako to bolo kedysi. Je nielen útulná, ale aj praktická, s mnohými pôvodnými prvkami, ale pritom pre súčasný život. Jej dve úrovne záhrad ju robia vysoko variabilnou.

Začiatok rekonštrukcie 2018
Koniec rekonštrukcie 2020

Zelená v Nebi

Pôvodný stav

Na začiatku skôr pripomínala maštaľ, ako obytný domček. Okrem vypáleného kúta, kde bolo evidentne v minulosti pec nemala nič zachovale. Jedinou výhodou bolo jej nezmenené múry a stavebné otvory. Chalupa našťastie neprešla amatérskymi prerábkami, ktoré je vždy náročné odstraňovať.

Najväčšia hodnota

Do Zelenej sme vrátili čo najviac pôvodných prvkov, ktoré sme však vytvárali podľa dostupnej literatúry o štiavnickej architektúre. Najčarovnejšia je na Zelenej jej mierka - robí ju veľmi milou až prítulnou pre oddych.

Začiatok rekonštrukcie 2018
Koniec rekonštrukcie 2020